kwiaciarnia 4kwiaty.pl

GRA MIEJSKA

PRZYGODA NA WARSZAWSKIEJ STARÓWCE

 

Gra przeznaczona dla dzieci w wieku 11-12 lat. Zabawa rozwija samodzielność i zaradność uczestników.

Opisana zabawa była przygotowana dla 3 czteroosobowych zespołów uczestników czyli dla dwanaściorga dzieci. Można zwiększać lub zmniejszać liczbę uczestników jednak zespół nie powinien liczyć mniej niż 2, a więcej niż 4 osoby. Zwiększając liczbę uczestników należy zwiększyć liczbę zespołów i liczbę zadań aby zespoły nie schodziły się przy poszczególnych zadaniach i nie przeszkadzały sobie.

MIEJSCE ZABAWY

Gra została urządzona na warszawskiej Starówce jednak można ją przygotować w każdym innym mieście modyfikując zadania do wybranych miejsc.

MAPA

mapa warszawskiej Starówki

Do przygotowania zabawy niezbędna będzie mapa, można ją wydrukować z Internetu lub wykorzystać inne posiadane materiały, a nawet narysować samemu i powielić. W opisywanej zabawie została wykorzystana mapa z materiałów promocyjnych Stołecznego Biura Turystyki, którą można otrzymać w punktach Informacji Turystycznej.

 

ZAPROSZENIA

 

Jako, że zabawa jest tematyczna zaproszenia powinny wiązać się z miejscem, w którym się odbędzie. W opisywanej zabawie zaproszenia wyglądały następująco: Zaproszenie PDF

 

POCZĄTEK GRY:

Jako miejsce rozpoczęcia gry wyznaczony został Barbakan. Tu dzieci zbierają się, solenizant przyjmuje życzenia i prezenty (które zabiera rodzic aby dziecko nie nosiło ich w czasie gry).

Gdy wszyscy uczestnicy już są możemy zacząć zabawę.

Dzielimy dzieci na zespoły starając się, aby w każdej z grup znalazło się jedno dziecko znane nam ze swej samodzielności. Każda grupa powinna liczyć od 2 do 4 osób. Zespoły mają nadane nazwy, w tym wypadku zespoły nosiły nazwy kolorów : czerwoni, żółci i biali. Wszystkie materiały dotyczące grup były wykonane w tej kolorystyce.

identyfikator drużyny identyfikator drużyny identyfikator drużyny

Każda z grup otrzymuje torbę z mapą i ponumerowanymi kopertami zawierającymi wskazówki w jaki sposób grupa ma się poruszać po wyznaczonym terenie. Dla wszystkich uczestników powinny być także przygotowane identyfikatory przypinane do ubrania. Zakładamy, że w dzisiejszych czasach każde z dzieci ma przy sobie telefon komórkowy, powinien być przynajmniej jeden w grupie. Na odwrocie identyfikatorów każdego dziecka umieszczamy numer telefonu do osoby prowadzącej grę. Osoba prowadząca powinna zapisać numery telefonów do przynajmniej jednej osoby z każdej grupy (tak na wszelki wypadek)

PRZEBIEG GRY

Barbakan

Uczestnicy mają do wykonania pięć zadań w różnych punktach Starówki.
START Barbakan - tu dzieci dostają instrukcje odnośnie zasad gry, przypinają identyfikatory, zapoznaja się z mapą. Na koniec otwierają kopertę Nr1 i zapoznają się z treścią pierwszego zadania (każdy zespół zaczyna w innym punkcie.)
PUNKT A. Pomnik Jana Kilińskiego
Pomnik Kilińskiego Zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z 3 osobami w celu uzyskania informacji kim był Jan Kiliński.
PUNKT B. Rynek Starego Miasta
Pompa na rynku Zadaniem jest znalezienie naczynia, do którego można będzie nalać wody z jednej z pomp na Rynku i doniesienie tej wody do punktu końcowego.
PUNKT C. Kamienne Schodki
Kamienne Schodki Zadaniem jest policzenie wszystkich schodków. Zadanie bonusowe na końcu schodków, z wykorzystaniem galerii rzeźb.
Punkt D. Stary Dzwon
Zadanie: opisać dzwon na ul. Kanonia i przerysować herby z dzwonu.
PUNKT E. Plac Zamkowy
Należy odebrać tu dalsze informacje i zjechać ruchomymi schodami na dół. Tu dzieci otrzymują dalsze wskazówki.
Taras Widokowy Dzwon na ul. Kanonia Zakończenie zabawy:
Gra kończy się na tarasie widokowym dzwonnicy kościoła św. Anny skąd można podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy. Na wieży dzieci zdobywają nagrodę : tort urodzinowy. Na koniec dzieci idą na pizzę do najbliższej pizzerii. Tam omawiane są wszystkie zadania i uczestnicy odbieraja nagrody. (słodycze, materiały promocyjne o mieście itp.)

 

Dokładny opis zadań można znaleźć w zestawach zadań dla poszczególnych drużyn:

Drużyna Czerwonych    Drużyna Białych   Drużyna Żółtych Ruch drużyn w grze miejskiej

Tort - dobrze aby tort nawiązywał do tematu imprezy. Tu mamy tort "warszawski" Tort z syrenką warszawską

Powrót do listy scenariuszy

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©Urodziny.waw.pl Autor strony:4kwiaty.pl
XML SitMap