kwiaciarnia 4kwiaty.pl

URODZINY PIRACKIE

(zabawa plenerowa)

Urodziny najlepiej zorganizować we własnym ogrodzie. Niestety wiele osób nie dysponuje własnym ogródkiem, dla tych osób proponuję zorganizować zabawę w parku miejskim. Osobiście organizowałam takie urodziny w parku i dzieci wspominają je chyba najlepej ze wszytkich podobnych imprez.

Przebieg imprezy

pocz.atek imprezy

O określonej w zaproszeniach godzinie przyjmujemy gosci w kawiarni, gdzie zostaną podane lody. Każdy z przybywających gości zostaje zaproszony do stołu, na którym czekają już kredki i kolorowanka - piracka flaga. Zadaniem gości jest pokolorowanie flagi. Zanim zostaną podane i zjedzone lody uzupełaniamy tez stroje dzieci we wcześniej przygotowane czapki pirackie, chustki, miecze i opaski na oko oraz każdemu dziecku wręczamy wcześniej przygotowaną mapę skarbu. W tym czasie uczymy też dzieci pirackiej piosenki (tekst poniżej). Można także przeczytać dzieciom list piratów "znaleziony w butelce", opisujący skarby pirata Cooka, które zostały ukryte w najbliższym parku. (Dobrze jest mieć butelkę, z której dzieci osobiście wyciągną list.)

Gdy dzieci zjedzą poczęstunek wychodzimy z nimi na dwór, ustawiamy w dwuszeregu, bo załoga piracka musi być zdyscyplinowana, prowadzący może nazywać siebie kapitanem i tak powinna nazywać go załoga - oczywiście także powinien być przebrany. Tłumaczymy dzieciom krótko zasady zachownia się podczas zabawy i wyruszamy w drogę. Dzieci prowadzą po strzałkach namalowanych kredą na ścieżkach, a ich zadaniem jest odszukanie ukrytych na trasie skarbów.(Trasa powinna być oznakowana podobnie jak w zabawie "Podchody", a punkty ukrycia skarbów powinny być oznakowane pirackim symbolem).

Skarb 1. Dzieci dochodzą do pierwszego punktu ukrycia skarbu. Na ziemi napotykają narysowaną piracką flagę, napis np. 15 kroków oraz strzałki wskazujące kilka kierunków (od 2 do 4). Sprawdzając ilość kroków w różnych kierunkach starają się odnależć ukryty skarb. Na jednym z drzew w odległości zgadzającej się z liczbą podanych kroków, oznaczonym iksem (narysowanym kredą na korze), w szczelinie odnajdują zawiniątko, a w nim list i pół kartonowej monety. W liście podana jest informacja, że zadaniem dzieci jest zawrócenie o kroków 100 od znaku na drodze i oddanie połówki monety panu w mundurze. Dzieci liczą 100 kroków, dochodzą do domku ochrony, podają panu ochroniarzowi pół monety, na co pan ochroniarz wyciąga drugią połówkę monety, sprawdza czy pasują do siebie i po stwierdzeniu zgodności podaje dzieciom paczkę. W paczce znajdują się napoje lub soki w plastikowych, niedużych butelkach. Każde dziecko bierze swój napój (dobrze jest podpisać dzieciom ich buteleczki). Wszyscy śpiewają piracką piosenkę i wyruszamy dalej po strzałkach, w poszukiwaniu kolejnego skarbu.

Skarb 2. Dzieci docierają do kolejnego znaku pirackiego na drodze, znów poczęstunek w kawiarnipodana jedst ilośc kroków i kilka kierunków. Sprawdzają każdy z kierunków aż odnajdują ukrytą w krzakach torbę, a w niej opis kolejnego zadania, pisaki do pisania po skórze i wzory pirackich tatuaży. Zadaniem dzieci jest wykonanie sobie nawzajem tatuaży na przedramionach, może być nawet po kilka. Po wykonaniu zadania dzieci idą dalej po strzałkach w poszukiwaniu następnego skarbu.

Skarb 3. Dzieci napotykają następny znak z ilością kroków. Odnajdują ukryty list z informacją, że powinny szukać skarbu pod ziemią, pod kolorowym kamieniem. Dzieci odkopują płytko ukryty słoik, a w nim złote, czekoladowe monety. Dokonują podziału łupu i ruszają w dalszą drogę.

Skarb 4. Kolejny znak na trasie prowadzi dzieci do skrytki między kamieniami, w której znajdują list i portret pirata. Zadaniem dzieci jest dotarcie do stojącego niedaleko budynku (należy dokładnie go opisać) i oddanie portretu pirata kobiecie, którą tam spotkają. Można podać kierunek i ilość kroków. W rzeczywistości dzieci docierają do cukierni lub sklepu. Podają sprzedawczyni portret pirata, sprzedawczyni wyciąga identyczny portret, porównuje je i po stwierdzeniu zgodności podaje dzieciom paczkę z babeczkami lub innymi pysznymi ciastkami. Dzieci śpiewają piracką piosenkę, a po zjedzeniu ciastek wracają na trasę poszukiwaczy skarbów aby dotrzeć do ostatniego, najważniejszego skarbu.

Skarb 5. Ostatni napotkany znak prowadzi do oznaczonego drzewa, w którego dziupli znajduje się ukryty list z instrukcją. W informacji podany jest kierunek świata oraz ilość kroków mających doprowadzić dzieci do skarbu, a także hasło np. "Czarna perła", które otworzy drogę do skarbu oznaczonego flagą piratów. Dzieci docierają do samochodu z naklejoną wewnątrz na szybie piracką flagą. Na równo wykrzyczane hasło pilot z kieszeni prowadzącego otwiera samochód, a prowadzący otwiera bagażnik, w którym znajduje się duży karton, pomalowany niczym skrzynia. W kartonie znajduje się tort, termos z herbatą, plastikowe naczynia oraz piłki i plenerowe zabawki. Cały skarb dzieci przenoszą na pobliski plac zabaw, na którym na postawionym odwrotnie, niczym na stole kartonie ustawiamy tort, zapalamy świeczki, zimne ognie itd., śpiewamy Sto lat i oczywiście piracką piosenkę. Po zjedzeniu tortu dzieci mogą swobodnie bawić się na placu zabaw aż przyjdą po nich rodzice.

Czas zabawy 2-3 godziny, zależnie od wybranej długości trasy.

Przygotowanie imprezy

Na początek należy wybrać park, obejrzeć go i przygotować sobie plan trasy, którą przejdziemy wraz z dziećmi. Dobrze jest znależć kawiarnię lub restaurację, która będzie punktem zbiorczym dla gości i zamówić tam drobny poczęstunek dla dzieci, np. lody. Następnie, wzdłuż wybranej trasy wynajdujemy miejsca, w których możemy ukryć skarby : mogą to być dziuple w drzewach, krzaki, szczeliny w budynkach lub miedzy konarami, a nawet np. budka ochrony parku, w której miły pan ochroniarz przechowa dla nas w dniu imprezy skarb, cukiernia, w której zamówimy i opłacimy z góry ciastka. Wszystko zależy od naszej spostrzegawczości i pomysłowości. Dobrze aby część końcowa trasy przebiegała przy miejscu, w którym możemy zostawić "główny skarb" czyli tort i zabawki plenerowe zapakowane w duzym kartonie niczym w skrzyni pirackiej (może to być np. nasz samochód). Finał zabawy najlepiej zorganizować na parkowym placu zabaw lub na większej polanie i miejsce to podać w zaproszeniach jako punkt odbioru dzieci przez rodziców. Do przygotowań powinnyśmy zaangażowć jubilata. Dziecko bardzo chętnie zrobi kartonową monetę, pirackie czapki, pomaluje miecze. Warto jednak część skarbów zachować w tajemnicy przed naszą pociechą aby także miało niespodziankę.

Czasami zdarzają się momenty, gdy rozemocjonowane dzieci przestają nas słuchać. Powinno się na ten moment przygotować krótka piosenkę, przerywnik, którą będziemy stosować dla uspokojenia naszej wesołej gromady. Piosenki uczymy dzieci na początku urodzin, przy poczęstunku w punkcie zbiorczym. Do tej zabawy proponuję krótkie słowa śpiewane do melodii znanej szanty:

Piosenka może byc powtarzana dowolną ilość razy, aż do momentu, gdy wszystkie dzieci się uspokoją. Skarby ukrywamy w dniu urodzin, oraz zaznaczamy strzałkami trasę poszukiwań na parę godzin przed rozpoczęciem imprezy.

Pomoce

Przygotowanie kostiumów

Czapka piracka - z arkusza czarnego brystolu możemy przy pomocy biurowego zszywacza wykonac kilka pirackich czapek, na które z przodu, również spinaczem doczepiamy piracką czaszkę wyciętą z białego papieru.

Miecz pirata - na zwykłym kartonie przyniesionym z pobliskiego sklepu rysujemy wygięte, pirackie miecze, wycinamy je nożem lub nożycami i malujemy z dwóch stron

Przepaska na oko - z 2 metrów czarnej gumki "groszówki" i kwałka grubego materiału lub kartonu możemy zrobić kilka przepasek

Brody i wąsy - możemy je narysować czarną kredką do oczu, lub zrobić z włóczki na taśmie dwustronnie klejącej i przykleić je do skóry.

Chustki piracke na głowy - szukamy w domowych szafach.

Zaproszenia

Zaproszenia swoim wyglądem powinny nawiązywać do tematyki imprzezy. Tu z pomocą przychodzi nam Internet. Wynajdujemy jakiś motyw piracki i wklejamy go do zaproszenia przygotowanego np. w Wordzie. W tekście zaproszenia podajemy datę i godzinę rozpoczęcia imprezy oraz miejsce i godzine jej zakończenia aby rodzice nie musieli szukać dzieci po parku. W treści prosimy też gości o przybycie w strojach piratów. W zaproszeniu powinien być podany numer telefonu do rodziców

Menu

Tort - bardzo pasuje okrągły, w kształcie steru. Kremem wyciskamy kształt koła, na środku piracka czaszka. W boki tortu wbijamy podłużne biszkopty niczym uchwyty steru.

Napoje - napoje w niedużych plastikowych butelkach, herbata w termosie lub więcej zimnych napoi w razie upału.

Lody lub inny deser na rozpoczęcie imprezy

Ciastka lub cukierki jako jeden ze skarbów

pirat

Powrót do listy scenariuszy

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©Urodziny.waw.pl Autor strony:4kwiaty.pl
XML SitMap